Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk

2005-10-03 14:14:29
Kategória: Futás aszfalton

20. Plus Budapest Nemzetközi Maratonâ és Futófesztivál

Biri Ferenc és Farkas Katalin a legjobb magyar

Vasárnap újabb rekord született a Futás Évének legnagyobb eseményén, a jubileumi 20. Plus Budapest Nemzetközi Maratonin. A Hősök terén minden idők legnagyobb hazai – 3000 főt meghaladó – maratoni mezőnye sorakozott fel a szabadban, hogy egyéniben teljesítse a klasszikus 42,195 km-es távot Budapest legszebb részein elhaladva. A címvédő kenyai Jackton Odhiambo (2:22:01) szakította át elsőként a célszalagot honfitársa Kirui Philip Kipngeno (2:23:48) előtt. A nőknél Farkas Katalin (2:49:29) élete legjobb idejével szerezte meg első maratoni győzelmét.

A futás ünnepnapján összesen mintegy tizenötezren vettek részt a Plus Futófesztivál rövidebb futó- és gyalogló távjain, valamint a maratoni váltókon.

Kicsit borongós, de remek futóidő fogadta a jubileumi 20. Plus Budapest Nemzetközi Maraton indulóit vasárnap reggel a Városligetben. Nagy volt a nyüzsgés a rajt előtt. A bemelegítés szertartása után, a mintegy kétszáz méter hosszan felsorakozó mezőny egyre fokozódó hangulatban és izgalommal számolt vissza együtt az utolsó másodpercekben. A rajtágyú kanócát a Nemzeti Sporthivatal elnöke, dr. Ábrahám Attila gyújtotta meg, aki maga is már négyszer teljesítette a klasszikus távot.

Mintegy ezerháromszázan a világ öt földrészének 43 nemzetéből érkeztek a magyar fővárosba a jubileumi maratoni kedvérét. A legtöbben Angliából (185 fő), Olaszországból (176) és Németországból (169) neveztek.

Több mint nyolcszázan életük első maratoni teljesítésének vágtak neki, míg a kiskunhalasi Tabajdi József a mezőny és az ország egyetlen futója, aki a Budapest Maratonik két évtizedes történetének mindegyik korábbi 42,195  kilométerét lefutotta. A mai napon 64. születésnapját ünneplő egykori atléta 4:19:45 perccel ért célba vasárnap.

Az élen három afrikai futó diktálta a tempót. A kenyai különítmény 26 kilométerig együtt haladt, amikor a címvédő Jackton Odhiambo nyula, Moses Chepkwony kiszállt a versenyből. Ekkor Jackton is visszaesett, miközben Kirui Philip Kipngeno egyre jobban távolodott tőle és hosszú kilométereken át csak ellenfele hátát látta maga előtt. A tavalyi győztes lassan dolgozta le hátrányát. A fordulópont 38 kilométernél következett, amikor befogta honfitársát, aki ekkor nem tudott vele elfutni. A címvédő végül 1 perc 47 másodperccel előnnyel szakította át a célszalagot.

„Ezért jöttem! Egy hónappal ezelőtt a Nike Félmaratonon elszenvedett vereségem után győzni akartam. A verseny nagyon jó volt, a hangulat és a város lenyűgöző. Sajnálom, hogy az időnként nekieredő eső miatt nem tudtam 2:20-on belül futni. A győzelem azonban kárpótol. Jövőre is szeretnék visszajönni, és persze triplázni. 2006-ban szeretnék 2:10 órás eredmény közelébe kerülni, amelyre talán a tavaszi Párizs Maratonin lesz lehetőségem.”

„Eltaktikáztam a végét, ezért csak magamat okolhatom a vereségért.” – mondta szűkszavúan a láthatóan csalódott második helyezett kenyai futó. A dobogó harmadik fokára is külföldi atléta a cseh Jiri Wallenfels (2:27:23) állhatott fel. A legjobb magyar Biri Ferenc (2:27:33) a 42. kilométernél előzte meg az addig „vezető” Zsódér Zsoltot (2:27:41). „Nagyon jó verseny volt. Sikerült a táv második felében gyorsulnom. Hetvenkét perces második félmaratonit futottam. Nem hittem el, hogy az előttem lévőket is utol tudom érni. A végén viszont már nem volt arra lehetőségem, hogy megfogjam őket.” – értékelt a gyulai futó.

A nők versenyében Farkas Katalinnak nem volt ellenfele. Rajt-cél győzelemmel diadalmaskodott a két francia hölgy Lamina Karray (3:00:17) és Christiane Lacombe (3:03:27) előtt. „Hihetetlenül boldog vagyok. Próbáltam azt a taktikát követni, amit az edzőm, Serfőző Sándor mondott. Huszonöt kilométerig csak könnyedén, majd harmincötig 4 percen belüli tempót futni, aztán néhány pihenő kilométer után, az utolsó ötöt keményen megnyomni. Sok távon nyertem már, de maratont a szabadban még soha. Bizonyítanom kellett, ahhoz hogy jó úton haladunk az edzőmmel. Azt hiszem az egyéni csúcsnál nincs jobb bizonyíték!” – hangzottak a győztes örömszavai.

A második helyen célba érkező francia futónő csupán három esztendeje kezdett elfutni és negyedik maratoni távját teljesítette a magyar fővárosban. „Az eső ellenére is csodálatos a magyar főváros. Remek verseny volt, kiváló szervezéssel, egyetlen dolog miatt vagyok kicsit szomorú, hogy 17 másodpercen múlott a három órán belüli célba érés.” – értékelt Lamina Karray.

A Nemzeti Sporthivatal „Mozdulj, Magyarország!” akciójához tartozó eseményen a maratoni mellett több rövidebb futó- és gyalogló táv közül választhattak a sportbarátok. A 7.6 km-es Plus Minimaratont csakúgy, mint egy esztendővel korábban a két kiváló magyar válogatott csúcstartó futó, a szekszárdi Csillag Balázs és a szombathelyi Kálovics Anikó nyerte. További ezrek vettek részt a 4 km-es Plus Maratonkán, a 800 méteres SuperShop Családi Futáson és a ligetben kanyargó gyalogló távokon.

A Plus Családi Nap részeként a reggeltől estig tartó koncertek, sportbemutatók, és  életmód kiállítás várta a Felvonulási térre kilátogatókat.

A BSI következő eseménye a 10. Coca-Cola Női Futógála október 16-án vasárnap, kint a szabadban a Margitszigeten.