Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 20. szombat, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
„Az a szép zöld gyep…”, avagy mit tegyünk, ha golfozni szeretnénk
2006-03-21 05:23:16


A Magyar Golf Szövetség illetékesét kérdeztük a lehetőségekről, tudnivalókról, állapotokról
 
Mit élvezhetnek, vagy épp mire készülhetnek fel, akik a golf érdeklődnek?
 
Mit élvezhetnek: Elég hosszú listát tudnának összeállítani a golf szerelmesei erre a kérdésre. Csak néhány dolgot emelnék ki, hiszen minden felsorolása lehetetlen volna. Élvezhetik például a csodálatos környezetet, ami a golfpályákon veszi körül őket. A játék alatt négy-öt órát töltünk el egy gyönyörű, ápolt környezetben, ahol bármerre nézünk, semmi nem zavarja meg a természet idilljét. Csicseregnek a madarak, a szél simogatja az arcunkat, a városi embernek olyan ez a hely, mintha egy egészen más világba csöppent volna. Az ember itt képes teljesen kikapcsolódni, nem véletlen, hogy rengeteg cégvezető, és stresszes munkát végző ember rögtön golfozni megy, amint ideje engedi. A golfpályán a játékos kizár minden zavaró gondolatot, csak a játékra és a környezetre figyel. Mire készüljön fel? A legjobb, ha semmire sem készül. Csak menjen ki a golfpályára és élvezze.
 
Milyen előképzettség szükséges a golfhoz?
 
Előképzettség nem szükséges hozzá, mint semmilyen más sporthoz sem. Ha valaki rászánja magát erre a sportra, viszont mindenképp tanulással kell kezdenie. Kezdésként a különböző ütések mozdulatait kell elsajátítani, amely nem biztos, hogy egyszerű feladat, hiszen egy meglehetősen természetellenes mozgásról van szó. Az első pár alkalom után sokan feladják, de soha nem végérvényesen! Az ember nem szeret veszíteni és legfőképp nem önmagával szemben. A golf pont ezért érdekes, valójában mindig magunk ellen játszunk, hiszen saját koncentrációnkat tesszük próbára, és ha nem megy, bennünk van a hiba. A golf egy kihívás, ahhoz hogy jól játsszunk óriási önfegyelemre, és kitartásra van szükség. Mindenképp érdemes képzett oktatóval kezdeni a tanulást, mert az alapoktól függ majd a későbbiekben minden. Egy rossz, már rögzült, mozdulat kijavítása nagyon nehéz lehet, a végén az egész mozgást elölről kell tanulni, és még így sem biztos, hogy megszabadulunk hibáinktól. A másik fontos tanulnivaló a golf szabályai. A golf a világ egyik legjobban szabályozott játéka. Persze azért nem kell minden szabályt betéve ismerni, csak azokat, melyek a mindennapi játékot lehetővé és élvezhetővé teszik. Minden pályán van megfelelő bíró, aki az esetleges vitás kérdések eldöntésében segíteni tud, és persze a szabálykönyvet is bármikor elővehetjük. A golf egyik lényeges része még, amit feltétlenül ismernünk kell, a golf etikett, melynek betartása adja a játék szellemiségét. Valójában ez mindössze azt kéri tőlünk, hogy viselkedjünk kultúráltan, és legyünk figyelmesek valamint előzékenyek játékostársainkkal szemben. Amennyiben a golf etikettet nem tartjuk be, játékostársaink aligha fogják keresni társaságunkat, sőt súlyos megsértése esetén még a pályáról is kitilthatnak. Az etikett a viselkedésen túl kiterjed az öltözködésre is. Fontos, hogy mindig megfelelő öltözetben jelenjünk meg a golfpályán. A viseletre vonatkozóan vannak általános és helyi, klubonként változó szabályok is. Külföldön például van olyan klub, ahol a klubházban kötelező zakót viselni, de előfordul olyan is, ahol a szabályok nem engedélyezik a rövidnadrágot. Magyarországon ilyen szigorú megkötések persze nincsenek. Általánosan elmondható, hogy a legmegfelelőbb a sportosan elegáns viselet. Ez férfiaknál galléros inget vagy ingpólót és szövetnadrágot (rövidnadrágnál térdfölé érőt) jelent. Nőknél a rövidnadrág hosszán (térd fölé érő), és a mélyen dekoltált felsőrész kerülendőségén kívül nemigen van megkötés. Nem számít megengedett viseletnek a farmer, a melegítő ruha, és férfiaknál az ujjatlan felsőrész.
 
Hol lehet megtanulni a golfozás módszerét, szabályait, vagyis a kezdők hova menjenek?
 
Minden golfpályán illetve gyakorlópályán (elérhetőségeik a Szövetség honlapján megtalálhatók) adottak a tanulás lehetőségei. Az első és legfontosabb tényező a szándék. Ha ez megvan, első lépésként válasszuk ki a helyet, illetve az edzőt, ahol/akinél tanulni akarunk. Ha ez megtörtént, telefonon vagy személyesen jelentkezzünk be órára. Általában az edzők egyszemélyes foglalkozásokat tartanak csak a tanítványnak, de van lehetőség csoportosan is tanulni, sőt bizonyos pályákon tanfolyamokat is indítanak, ahol lényegesen olcsóbban, de többedmagával tanul az ember. A szabályok megismertetése az oktatás része. Az órák időpontja a tanulóval történő egyeztetés alapján alakul, kivétel a kötött időpontú tanfolyamoknál. Az órák száma a tanuló képességeitől függ. Először általában néhány óra is elég, amíg az alapokat megtanítják, mert a valódi tudás a gyakorlástól függ. Ha a játékos eljutott egy bizonyos szintre általában érdemes újabb órákat venni, hogy technikáját csiszolja. A tanuláshoz egyébként kényelmes cipőn kívül nincs szükség semmi speciális felszerelésre, hiszen mindent biztosítanak számunkra, bár golfkesztyűt érdemes vásárolni (bal kezeseknek jobb, jobb kezeseknek bal kézre) mert sokat segít a stabil ütőfogás elsajátításánál. Ha tudásunk megfelelő szintre emelkedett, egy arra megfelelő személlyel (általában az edző) egy arra megfelelő pályán handicap minősítést szerezhetünk. A handicap egy 0, 0-36, 0-ig terjedő szám, amely tudásszintünket fejezi ki. A handicap egyben jogosít minket, hogy golfpályákon játszhassunk.
 
Hány golfpálya van ma Magyarországon?
 
Jelenleg öt 18, egy 9 és három 6 szakaszos pálya, valamint három Driving Range (az ütéshosszúság gyakorlására szolgáló lyuk nélküli pálya) található Magyarországon.
 
Általános nézet hogy a golf a gazdagok sportja. Mennyiben igaz ez, milyen költségekkel jár egy felszerelés megvásárlása?
 
Ez a "gazdagok sportja" sztereotípia a szocializmus alatt rögzült az emberekben, amikor tiltott sportág lett (az egyetlen akkori magyar golfpályára a Szécheny-hegyen szükség volt, mivel oda kívántak telepíteni egy laktanyát, ami meg is történt) és ezt jobb híján azzal indokolták, hogy a golf "úri szórakozás" ezért a szocializmus eszméjével összeegyeztethetetlen. Valójában semmivel sem drágább, mint bármely más sportág. Természetesen itt is el lehet érni költségekben a csillagos eget, de az átlagos felszerelés messze nem kerül súlyos összegekbe. Egyébként minden pályán bérelhetünk ütőkészletet, ezért aki nem szándékozik rendszeresen játszani annak érdemesebb ezt a megoldást választani, és a vásárlást csak akkor megejteni, ha végérvényesen beleszeretett a sportba. Amennyiben ez megtörténik először érdemes a cipővásárlással kezdeni. A golfcipők ára megegyezik bármely más sportcipő árával, a gyártók is ugyanazon nagy sportruházati cégek közül kerülnek ki. Ha valaki ütőkészletet akar vásárolni, választhat, hogy használt vagy új felszerelést szeretne. A használt ütők ára lényegesen alacsonyabb, mint az újaké. Magyarországon egy új ütőkészlet a gyártótól függően 60-150 ezer Ft-ig terjedhet (Persze van magasabb áron is). Átlagosan 80 ezer forintba kerül egy jó minőségű felszerelés. Ez biztos nagyon soknak tűnik elsőre, de gondoljunk csak bele, mennyibe kerül egy jobb síléc, vagy akár csak egy teniszütő?
 
Hol vásárolhatok felszerelést?
 
Felszerelést nálunk egyelőre csak golf üzletekben lehet vásárolni. Ilyen található minden golfpályán, valamint Budapesten a Nagymező u. 52. szám alatt is.
 
Hogyan lehet klubtag valaki, s milyen előnyökkel járhat?
 
Klubtag bárki lehet, aki megtanul golfozni, és kifizeti a kiválasztott klub tagsági díját. A klubtagsági az adott klub pályájának illetve egyéb létesítményeinek használatára jogosít. A klubok különböző árfekvésben különböző kedvezményekre jogosító tagsági kártyákat kínálnak. A golfklubok tagsági kártyája mellé a Magyar Golf Szövetség kiállít egy un. "szövetségi kártyát", ami egyfajta nemzetközileg elfogadott igazolás arra nézve, hogy a játékos egy bejegyzett klub tagja, rendelkezik megfelelő handicap-pel és így jogosult más pályákon is játszani.
 
További golfozással kapcsolatos információk találhatók a
www.hungolf.hu honlapon

A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum