Azokat a ballonos rendezvényeket, ahol nem a versengés az elsődleges cél ballontalálkozóknak hívjuk. A résztvevők általában ilyenkor is végrehajtanak feladatokat és eredményt is hirdetnek, de a fontos, az együtt repülés öröme. Csodálatos látvány a közönségnek és a résztvevőknek is, ha sok ballon van a levegőben egyszerre. Aki már látott ilyet, az sosem felejti el ezt a nagyszerű látványt, amit a fényképek csak részben tudnak visszadni...
Magyarországon ősszel Agárdon és Őcsényben, télen Nyíregyházán szoktak ballontalálkozókat rendezni. A már meghirdetett versenyek és találkozók helyét és időpontját a versenynaptárban találod.
Mi a versenyzés lényege, hogyan értékelik?
A ballonversenyeknek három fő célkitűzése a van: 1. a rendezvény legjobb pilótájának meghatározása; 2. a pilóták és légijárműveik versengésével a ballonozás fejlődésének elősegítése; 3. a ballonosok közötti barátság elmélyítése. A verseny során feladatokat kell teljesíteni, amit a repülések előtt a Versenyigazgató hirdet ki az eligazításokon. Egy-egy repülés során egy vagy több feladatot is előírhat. A versenyfeladatokat a versenyszabályzatban részletezték, de itt találsz magyarázatokat róluk.
Legjobb az a versenyző lesz, aki a verseny végén a legmagasabb összesített pontszámmal rendelkezik. Általában a sportverseny értékeléséhez és a győztes pilóta kihirdetéséhez, legálabb három feladatot kell teljesíteni nem kevesebb, mint két különböző felszállásból. A versenyzők eredményét a feladatokban elért teljesítményük alapján számítják ki, Az eredményeket méterben, négyzetkilométerben, percben vagy fokban adják meg, két tizedes jegy pontossággal. A versenyzők pontszáma a megfelelő képletek alkalmazásával az eredményekből kerül kiszámításra, az adott feladatokra vonatkozó szabályok szerint, a teljesítmények alapján. Minden feladat után a versenyzőket a következő csoportokba sorolják:
A CSOPORT |
Versenyzők, akinek eredményét lemérték, megfelelő szabály alapján megbecsülték. |
B CSOPORT |
Versenyzők, akik repültek, de eredményt nem értek el. |
C CSOPORT |
Azoknak a versenyzőknek, akiknek nincs érvényes felszállásuk, vagy a versenyből kizárták. Nekik minden pontszámuk nulla lesz. |
Az elért eredménye alapján minden versenyző pontokat kap. A legjobb eredmény 1000 pontot ér. Az eredmények jobbik fele, teljesítményük arányában 1000 és kb. 500 pont közötti pontszámot ér, a rosszabbik fele, kb. 500 és 0 pont közötti pontszámot ér a rangsorolásban elfoglalt helyzete alapján.
A versenyek lebonyolítását a versenybíróság felügyeli a Versenyigazgató irányításával. Minden csapat mellé minden felszálláskor más-más obszervert (megfigyelőt) osztanak be, akik a versenybíróság tagjai és a feladatok végrehajtását ellenőrzik és részt vesznek az eredmények rögzítésében.