Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 26. péntek, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Tartsd melegen! 1.rész
2007-01-23 20:49:17
Kategória: Egészség


 

Az izzadás hirtelen hőleadással jár, ezzel együtt pedig a test hőtermelésének megakadásával járhat. Ezt kell minél jobban kiküszöbölnünk, hiszen a test melegének megőrzése a legfontosabb dolog a természetbe kiszabaduló ember számára. Mik szolgálhatnak a hő forrásaként, honnan meríthetünk energiát?

A legjobb és legkézenfekvőbb megoldás az anyagcserénk mozgósítása.

Elsődleges hőforrásaink a bevitt élelmi-szerek, melyek lebontásával szervezetünk energiához jut. Ha csökken a kalóriabevitel, a szervezet kevesebb hőt képes termelni. Nemzetközi kutatóintézetek rengeteg számítást végeztek, hogy milyen időjárási körülmények között mennyi kalóriára van szükségünk a megfelelő állapothoz, azonban ezek a tudósok valószínűleg sosem mentek el egy túrára sem.

Mint mindenben, itt is meg kell találni az arany középutat. Mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy mi a legmegfelelőbb arány számára, mekkora az a súly, amit kényelmesen elbír és mégsem kell nélkülöznie, koplalnia, ha esetleg rátör az éhség.

Egy átlagos férfi szervezete

1600-1800 kalóriát éget el alapjáraton, fizikai megterheléskor pedig további 400-800-at. Közben egy profi hegymászó, aki egy könnyű hátizsákkal a hátán, figyelve megfelelő tempójú és stílusú gyaloglásra és az anyagcserére, képes több kilométert haladni viszonylag könnyebb terepen, miközben csak 2500-3000 kalóriát éget el.

Persze nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az energiaszükséglet növekszik alacsonyabb hőmérsékleten, magasabban fekvő területen járva, nagyobb tempónál, csakúgy, mint nagyobb testtömegnél, vagy a tömeg lényeges megváltozásánál, ha az izom-zsír arány megnő. Ez utóbbi könnyen előfordulhat hosszú túrán. Természetesen egy rövid, könnyed kirándulás alkalmával nem kell ezeknek a tényezőknek túl nagy jelentőséget tulajdonítani.

A profi túrázók már nyugodtan nekiindulhatnak ultrakönnyű felszereléssel, és ezzel együtt kevesebb elemózsiával, hiszen ők már megtanultak úgy haladni, hogy közben folyamatosan kontrollálják saját erőkifejtésüket (például pulzusméréssel), és így a testük legoptimálisabb mennyiségű energiát használja fel.

A napsugárzás rengeteg plusz hővel tudja feltölteni testünket.

Ezt könnyen tapasztalhatod, ha hideg, de napos időben, fekete ruhában sétálsz a verőfényes napsütésben. Persze, az ilyenkor szokásos változékony idő miatt ne nagyon számíts arra, hogy a napocska minden sejtedet folyamatosan melegen tartja.

Mozgás!

A testmozgás, mint tudjuk, hőt fejleszt. Bár a kalóriaégés legnagyobb hányada az izmok melegen tartására megy el, sok hő veszik el, mely kipárolgással, kilégzéssel, hőleadással távozik a szervezetből.

Télvíz idején mindenféle mesterséges hőforrást veszünk igénybe.

Noha a kesztyű és a lábmelegítő a legnép­szerűbb eleme a síelő, a hódeszkás vagy a hegymászó felszerelésének, továbbra is a tábortűz az az eszköz, ami a legtöbb életet menti meg a fagyhaláltól. Csak sajnos egyre inkább elfelejtjük a tüzet, mint eszközt, művészetet, hangulatot. És persze jól ismert kihűlés elleni praktika a forró folyadék kortyolgatása (ami belülről melegíti fel a testet) is, nem beszélve a legkellemesebb technikáról, az össze­bújásról, ami pedig külső védelmet nyújt a hideg ellen.

Hogyan csökkenthetjük a hőveszteséget ruházatunk és felszerelésünk segítségével?

A lehűlés

A megfelelő ruházat és felszerelés kiválasztásához előbb meg kell ismerkednünk a hővesztés módjaival, hogy a legmegfelelőbb darabokkal tudjuk megakadályozni a hő távozását.

 

Hővezetés

A hővezetés nem más, mint a hő áramlása egy melegebb tárgytól a hidegebbhez, amikor a két tárgy közvetlen kapcsolatban van egymással. Ez megtörténhet például, amikor a test a hideg földdel érintkezik. Túrázáskor a hő leginkább a cipőtalpon keresztül távozik, de ugyanígy eltávozik a hő, ha a hideg földre ülsz vagy fe

 

A hőelvezetés minimalizálása

Azt ugye már tudjuk, hogy hőelvezetésről akkor beszélünk, amikor a test közvetlen érintkezésbe kerül a talajjal (a cipőn keresztül gyaloglás során vagy földön alváskor), vagy bármi más hideg tárggyal. Ez utóbbi kategóriába tartozhat a jégcsákány, a túrabot a kézben, a napszemüveg vagy a védőszemüveg, a fém cipzár, ami már nem egy hegymászónak okozott fagyást az állon.

Kezdjük alulról. Ahhoz, hogy megvédd a lábad, kell valami a talp és a föld közé. Nos, erre remekül megfelel a zokni, a talpbetét és a megfelelő cipő- vagy bakancstalp. Vastag, gyapjú, szintetikus vagy éppen keverék anyagból, hozzá egy hab vagy gyapjú talpbetét tökéletes védelmet nyújthat. Vastag közép-talppal és talppal ellátott cipő (ami minimalizálja a közvetlen kontaktust a talajjal) a legalapvetőbb fel-szerelése a téli túrának. Persze maga a talp is nyújt valamennyi védelmet, hiszen erre lett „kitalálva”, de ez ma már édes kevés.

A meleget alvás közben is meg kell tartani.

Ehhez elengedhetetlen egy szigetelőréteg a földre. A legjobb matracok teljesen megakadályozzák a levegőáramlást, így a meleg nem távozik. Tanácsosabb zártat választani felfújható helyett, mégpedig azért, mert a passzív hőleadás terméke ez utóbbin keresztül nehezebben távoznak. Sok hőt takaríthatsz meg, ha a hátizsákra ülsz rá, vagy azon alszol. Ugyanígy, ha egy fatuskóra ülsz, és nem kőre, kavicsokra vagy a hóra.

Másik terület, ahonnan jelentős hőt veszíthetsz, az a kéz. Erre akkor kerülhet sor, amikor hideg tárgyat szorongatsz, és emiatt az erek össze­húzódnak. A legjobb védekezési mód, ha a kesztyű tenyérrészébe plusz réteget teszel. Több gyártó készít ma már ilyen kesztyűket. Amik nagyon könnyű szigetelőréteggel vannak ellátva mind a kézfej-, mind a tenyérrészen.

Folyt. köv.

Info[sportpiac.hu]

 


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum