Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 26. péntek, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Kviddics
2006-01-21 13:14:41


 

Az első magyarországi, földön is játszható kviddics szabályai

 

A kviddicset négy labdával, és csapatonként hét játékossal játszák. A labdák mérete különböző. A legnagyobb a kvaff, amit a három hajtó egymásnak passzolgatva megpróbál átdobni az ellenfél valamelyik karikáján. A karikákból 3-3 van. Minden csapatnak van egy őrzője, akinek a feladata, hogy megakadályozza, hogy az ellenfél csapata a karikáiba dobhassa a kvaffot. Egy gól 10 pontot ér. Van két, a kvaffnál kisebb labda, a gurkók. Ezeket a csapatok két terelője terelgeti, és megpróbálja vele az ellenfél tagjait kiütni a seprű nyergéből, vagy megvédeni a gorkóktól saját csapattársait. A negyedik labda az aranycikesz. A fogó feladata, hogy megtalálja és elkapja. A kviddics mérkőzés addig folytatódik, amíg ezt nem sikerül valamelyik csapatnak elérnie. Az a csapat, akinek ez összejön, plusz 150 pontot kap.

 

1. A labdák:

A hajtók csak a kvaffhoz, a terelők csak a gurkókhoz érhetnek hozzá. (Természetesen az őrző is csak a kvaffhoz.)  gurkókat mindenképpen dobni kell, csak úgy érvényes a velük való kidobás. A cikeszt a pálya területén belül kell elrejteni, és a pályáról legalább egy szögből látszania kell.

2. A seprűk használata:

A seprű szükséges, nem lehet felkötni, vagyis semmilyen módon nem szabad rögzíteni, mindig egy kézzel fogni kell. Mindenképpen a lábak között kell lennie, kivétel az őrző, aki a seprűt felhasználva védheti a lövéseket.

3. Vonalak, kapuk:

Mindkét oldalon 3-3 kapu van, ezek egy 2m magasan kifeszített kötélre vannak felfüggesztve (hulahoppkarikákat érdemes kapunak használni). A kapukat csak 1 seprű + kinyújtott karhossz távolságra lehet megközelíteni a hajtóknak. Ez a terület az őrzőé (büntetőterület). Erre a büntetőterületre a saját hajtók sem léphetnek be! (Részletesen a szabálytalanságoknál)

4. A játékosok feladatai:

A hajtóknak egymásnak passzolgatva a kvaffot be kell juttatniuk azt az ellenfél kapujába. Nem léphetik át a büntetővonalat. Az őrző elhagyhatja, a területét, de ekkor már neki is rá kell ülnie a seprűre. Onnantól kezdve rá is ugyanazok a szabályok érvényesek, mint a hajtókra. A terelők a gurkót dobálják az ellenfél játékosaira (passzolhatnak is vele).Lényeges, hogy nem állhatnak egy helyben a gurkóval, és legfeljebb kettőt léphetnek vele, tehát gyorsan kell cselekedniük.

Általános érvényű dolgok:

A gurkóval ki lehet ütni a fogókat, és hajtókat, de másik terelőt, és az őrzőket nem. Ha netán saját társunkat találnánk el a gurkóval az nem számít. Ha eltaláltak valakit le kell ülni, és el kell mondani a következő varázsigét: “Még szerencse, hogy az a fránya gurkó nem törte be az orromat, legközelebb jobban kell vigyáznom”. Ha elmondta csak akkor állat fel, és mehet tovább. Ha a hajtót kiütik és a gurkó nála van , el kell dobnia a levegőbe azt, mielőtt még leülne. (passzolnia nem szabad)

5. Szabálytalanságok:

Durvaságért, a fajtájától függően kiállítás, vagy eltiltás jár. Ha nem okoz sérülést, de láthatóan durvaságról van szó, 2 perces (csak a tiszta játékidő számít - tehát amíg a labda játékban van - ha áll a játék a kiállítás ideje sem telik) kiállítást kell ítélni. Komolyabb durvaságért, az adott meccsre szóló cserés kiállítással kell sújtani a játékost. (Tehát azonnal le kell cserélni, és többet mehet vissza a pályára.) Testi sértést okozó durvaságnál a játékost azonnal, csere nélkül kell kiállítani, és esetleges eltiltással sújtani. (Ha ez esetben a fogót állítanák ki, posztcserét kell alkalmazni - minden csapatnak kell, hogy legyen fogója). Az eltiltások elbírálása, a Mágiaügyi Minisztérium Mágikus Sportok és Játékok Ügyosztályának hatáskörébe tartozik. Esetlegesen kisebb fajta durvaságokért kiállítás helyett lehet büntetőt is ítélni. A büntető: a hajtó félpályáról futással rávezeti a labdát a kapura, a büntetővonalig el kell dobni, nem léphet be, ekkor csak ő, és az őrző cselekedhet a játékban. Ha eldobta, és az őrző kiütötte a kapuból a pályára, de nem fogta meg, akkor a játék folyamatban van onnantól kezdve. A büntetővonal átlépése esetén, ha dobás történt, a gólt érvényteleníteni kell, ha bármely támadó játékos áll a büntetőterületen belül. Ha hazai játékos lép be a saját vonalán belülre, azonnal ki kell küldeni onnan. Többszöri figyelmeztetés után büntetőt lehet ítélni a belépő védőjátékos ellen. Ha egy játékos apróbb szabálytalanságot követ el a bírónak figyelmeztetnie kell a játékost. A második ugyanazon okért járó figyelmeztetés 1, vagy 2 perces kiállítást von maga után. Ha 3 különböző ok miatt kell figyelmeztetni az is kiállítással sújtható. (Az 1 vagy 2 perc eldöntése az eset súlyosságától, és attól függ, hogy a játékos volt e már kiállítva az adott meccsen, ha igen, akkor javallott a 2 percet alkalmazni. Ilyen apróbb szabálytalanságok: terelőknél a 2 lépés megszegése, vagy a labdával való állás; ha az őrző kilép a területéről seprűre ülés nélkül; ha a hajtó, amikor kidobják szándékosan passzolja a labdát, célzás nélküli eldobás helyett…A kispadon ülő játékosok nem szólhatnak a pályán lévőkhöz, kivéve a csapatkapitányt, de a fogóhoz ő sem. A pályán lévők segíthetnek egymásnak, beszélhetnek.

6. Egyéb szabályok, kiegészítések:

A bírók - általában 5 bíró szükséges egy meccs levezetéséhez. 1 főbíró, 2 vonal-, és 2 gólbíró. A főbíró vezeti a meccset, a pályán fut, a játékosok közt. A vonalbírók a büntetővonalnál állnak feladatuk a belépések figyelése, és az előttük történő szabálytalanságok jelzése a főbírónak. Nincs joguk kiállítani, vagy büntetőt adni, de figyelmeztetéssel ők is sújthatnak, de azt természetesen jelezniük kell a főbírónak. A gólbírók a kapuk mögött állnak, és a gólokat ellenőrzik, és figyelik a támadást, hogy nem-e történik szabálytalanság közben. A komolyabb meccseken érdemes még 1 vagy 2 ún. segédbírót alkalmazni, akik a pálya széléről segítik a főbírót, hogy együttesen minden szabálytalanságra figyelni tudjanak. A cikesz megtalálása úgy érvényes, ha a megtaláló játékos felemeli a földből azt. (Ez akkor lényeges, ha a két fogó egyszerre érne oda, ilyenkor az nyer, amelyik ügyesebb, és fel tudja emelni azt, a saját kezével.)

 

 

 

A Magyar Kviddics Szövetség (MQSZ) leírása alapján! http://kviddics.alomvilag.hu/index.php

 

 


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum