Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 20. szombat, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
A könnyűbúvárkodás 10 új szabálya:
2007-02-26 23:23:49
Kategória: Búvárkodás



A könnyűbúvárkodás 10 új szabálya:

  

1. Fordított merülési profil OK

 

Az új szabály
Elfogadható, ha a második merüléseden mélyebbre merülsz, mint az elsőn, sőt mélyebbre merülhetsz a merülés második részében, mint a merülés elején.

A régi szabály
Egészen eddig az évig minden búvárnak azt tanították, hogy a merülés legmélyebb pontját a minél hamarabb érdd el, majd onnan gyere felfelé lépésenként. Hasonlóan ehhez, az tanultuk, hogy a legmélyebb merülés legyen az adott napon az első, a többi annál mindig sekélyebb. A logika ebben az volt, hogy a kisebb mélység dekompressziós lehetőséget adott az azt megelőző komolyabb mélységekhez képest.

A változás oka
A búvárkomputerek. A búvárkomputerek folyamatosan mérik a mélységedet, (és elég jók matekból), folyamatosan követik a nitrogén telítettségedet függetlenül a merülési profilodtól. Ennek ellentéteként a táblázatok csak a legmélyebb elért mélységre tudnak számolni, és durván becsülik a nitrogén telítettség mértékét a merülésed alatt. Ennek megfelelően konzervatívabbak, mint a komputerek.

Kivétel a szabály alól
Természetes, hogy a táblázattal merülők a régi szabályhoz kell, tartsák magukat. A komputert használva továbbra is okos dolog a mélyebb merülést elsőre és a merülés elejére tervezni. Az emelkedő profil hosszabb fenékidőt és nagyobb biztonsági zónát ad a dekompressziós betegség (DCS - Decompression Sickness) ellen.

 

2. Alacsonyabb kezdési életkor

 

Az új szabály
A kedvtelési Búvárkodás Tanács (Recreational Scuba Training Council) amely az iparági szabályokat hozza, a junior vizsgához szükséges életkort lecsökkentette 1999 végén. Ennek eredményeképpen a PADI, SDI, SSI és NASDS (mely összeolvadt az SSI-vel) lecsökkentették a junior vizsga életkor határát 10 évre. SSI-nak van egy "pool only" (vagyis csak medencében) "Scuba Ranger" programja a 8-12 éveseknek. NAUI és YMCA továbbra is 12 évesnél idősebbeket tanít csak - legalábbis még most.

A régi szabály
A junior képzés minimum életkora 12 év. (A junior vizsgával végzettek csak egy teljesen képzett felnőttel merülhetnek)

A változás oka

A sport megismertetése. Sok fiatal búvárnak vannak gyermekei, és a "bázisról merülés" piacot jelent a családi vakációzóknak. "A búvárkodás jövőjét a gyermekek jelentik" - mondta Bret Gilliam az SDI elnöke, amely először csökkentette le a minimum életkort. "Óriási lépés a sport növekedése felé, a család, mint egy utazó csapat elfogadása".

Kivétel a szabály alól
Továbbra is az Instruktor feladata eldönteni, hogy egy gyermek "felnőtt-e" igazán, ahhoz hogy merüljön. 10 évesnek lenni még nem jog ahhoz, hogy valaki merülhessen. Az új junior vizsgák továbbra is komoly megkötésekkel járnak. A PADI szabályai szerint például a gyermekek 20 láb mélyre (6m) merülhetnek medencében, és 40 láb mélyre (12m) nyílt vízben. E mellett kötelező egy PADI instruktor, és a vizsgázott szülő vagy és másik vizsgázott búvár jelenléte.

 

3. Átjárhatóság

 

Az új szabály
Vizsgázni készülsz? 1998-tól kezdődően medencei és elméleti vizsgát tehetsz otthon az A szervezet instruktoránál, majd elrepülhetsz a nyíltvízi vizsgát letenni egy trópusi országba, ahol a B szervezet instruktoránál folytatod - amennyiben a két vizsgáztató rendszer egymással megállapodott, hogy elismerik egymás szabályait és oktatóit. Ez azt jelenti, hogy sok más "melegvizű" bázis közül is válogathatsz a nyíltvízi vizsgádhoz.

A régi szabály
Tantermi oktatás, medence és nyíltvízi vizsgákat ugyanannál a vizsgáztató szervezetnél kellett letenned. Ha trópusi meleg vízben szeretted volna letenni a nyíltvízi vizsgáidat, akkor keresned kellett egy bázist, ahol ugyanabban a rendszerben oktattak.

A változás oka
Az ügyfelek. Kisebb rendszerek, akik kevesebb instruktorral rendelkeznek a tengerparti bázisokon, szükségesnek érezték, hogy másokkal szövetségre lépjenek, és többet tudjanak ajánlani - főleg amikor a vizsgakövetelmények tulajdonképpen azonosak.

Kivétel a szabály alól
PADI. Kimutatások szerint a kártyák 70%-át õk adják ki. A szervezet továbbra is csak a náluk tanult búvárokat vizsgáztatja le.

 

4. Slower Ascent Rate (Lassabb emelkedési sebesség)

 

Az új szabály
Az emelkedés maximális sebessége 10 m / perc vagyis másodpercenként 16 cm.

A régi szabály
Az általános emelkedési sebesség 18 m / perc volt. A haditengerészet elfogadta a 10 m / perc-es limitet, és a oktató szervezetek követték.

A változás oka
Kutatás. A haditengerészet kimutatta, hogy a 10 m / perces emelkedés, sokkal kevesebb alkalommal okozott dekompressziós betegséget mint a régi 18 m / perc. A lassú felemelkedési sebesség időt ad a testnek hogy leadja az oldott nitrogént, mielőtt buborékká alakulna.

Kivétel a szabály alól
A 10 m / perc nem mindig praktikus a teljes felemelkedés alatt, különösen, amikor nagyobb mélységből emelkedsz kevés levegővel, vagy amikor a kihűlés veszélye fenyeget. Ezekben az esetekben a 18 m / perc elfogadható sebesség, de az utolsó 18-20 méteren le kell lassítani a 10 m / percre.

 

5. Biztonsági megálló

 

Az új szabály
A biztonsági megállót minden merülésen tartsd be. 5 méteren állj meg 3-5 percre, mielőtt a felszínre emelkedsz. Néhány szakértő javasolja a 10-15 perces biztonsági megálló betartását adott feltételek mellett.

A régi szabály
A micsodát? A biztonsági megállót nem tanították a 80 évek közepe előtt.

A változás oka
Még több kutatás. Az új szabály szerint minden merülés dekompressziós merülés, szóval a dekompressziós betegség akkor is megtörténhet, ha belül maradtál, az un. "no-deco" limiten. Kutatások kimutatták, hogy 5 méteren megállva a szervezetben jelentősen csökken a nitrogén mennyisége, mielőtt áthaladnál a legnagyobb nyomásváltozású zónán közvetlenül a felszín előtt.
A fennmaradó nitrogén buborékot formálhat a szövetekben a felemelkedés utolsó fázisában, dekompressziós betegséget okozva. Van még más oka is a biztonsági megállónak. A kiegyenlítő térfogatban (BC) levő levegő, valamint a ruhában levő buborékok az utolsó métereken kitágulnak, és okozhatják az erősen pozitív lebegőképességet, mielőtt észrevennéd. A megálló lehetőséget ad arra, hogy a lebegőképességed ellenőrizd, és kontrolláld emelkedésed az utolsó métereken is.

Kivétel a szabály alól
Nem fontos pontosan 5 méteren megállni különösen, ha sok más búvárral együtt merülsz. Bárhol 3 és 6 m között OK. Habár 3-5 perc egy jó minimum, minél mélyebbre vagy minél hosszabbat merülsz, tarts hosszabb biztonsági megállót!

 

6. Neutrally Buoyant Ascents (semleges lebegőképességű emelkedés)

 

Az új szabály
Légy semleges lebegőképességű mielőtt megkezded a felemelkedést, és maradj semleges lebegőképességű végig a felemelkedés folyamán.

A régi szabály
Ereszd ki a levegőt a jacket-ből (BC), légy negatív a felemelkedés elején, és uszonyozz felfelé.

A változás oka
A régi szabály a kontrollálatlan felemelkedés megelőzése miatt volt. Haditengerészeti kutatások kimutatták, hogy a kemény uszonyozás felemelkedés közben néhány búvárnál azt okozták, hogy visszatartották a levegőt. E mellett levegő szorulhat a tüdő egyes részeibe. Mindkét eset könnyen embólia veszélyéhez vezethet. A változtatás oka továbbá a növekvő bizalom a mai modern kiegyenlítő térfogatokban, különösen az inflátorokban.

Kivétel a szabály alól
Sekély vízben történő emelkedésben - mondjuk 10 méterről vagy annál kisebb mélységről - megfelelő a felfelé uszonyozás. A felemelkedés közben rizikó, hogy a kiegyenlítő térfogatban a levegő kitágul, és közben a ruha tágulása erősen pozitívvá teheti a búvárt - megéri a rövid uszonyozás okozta stresszt.

 

7. Nincs több társlélegeztetés

 

Az új szabály
Vészhelyzetben, amelyet a levegő elfogyása okoz, a megfelelő segítség egy alternatív levegőforrás (pony palack vagy az un. Spare-Air palack), a társad második-második lépcsője (octopus), vagy használd a begyakorolt kontrollált vészhelyzeti felúszást. Ne kíséreljétek meg a társlélegeztetést egyetlen reduktorról, hacsak nem mindketten gyakoroltátok már közösen.

A régi szabály
Az octopus, pony palack vagy a Spare Air előtt a búvárok gyakorolták a társlélegeztetést lassú felemelkedés közben.
A változás oka
Biztonság. A gyakorlat bebizonyította, hogy - hacsak nem mindketten gyakorolták a technikát - a társlélegeztetés nagy valószínűséggel mindkét búvárra komoly veszélyeket rejt magában. Tipikus probléma, hogy miközben a búvárok a társlélegeztetéssel vannak elfoglalva, elfelejtik a lebegőképesség kontrollálását, és a túl gyors felemelkedés embólia veszélyét rejti magában mindkét búvárra. Ugyanúgy a búvár, aki átadja a reduktort, visszatartja a lélegzetét - elfelejtve a lassan kilégzést - , és így szintén az embóliát kockáztatja. Ha kifogy a levegőd, és sem neked, sem a társadnak nincs tartalék levegőforrása sem pedig octopus-a, akkor a legjobb döntés a kontrollált vészhelyzeti felúszás, közben természetesen folyamatos kilélegzéssel.

 

8. A társrendszer

 

Minden szervezet komolyan kihangsúlyozza a társrendszer fontosságát. A szóló merülés ez alatt hosszú évek óta gyakorlat, különösen a víz alatti fotósok között. A gyakorlat és a hiányos statisztikák azt mutatják, hogy a szóló merülés nem rejt magában több veszélyt, mint a társrendszer, sőt néhány búvár állítja, hogy kevésbé veszélyes.

 

9. A snorkel (légző pipa)

 

Legtöbbünket arra tanítottak, hogy a snorkel kötelező felszerelés, ugyanúgy mondjuk, mint az uszony. Egyre többen hagyják azonban a snorkelt a parton. Miért? Mert rájöttek, hogy a snorkel a maszkhoz rögzítve inkább zavar, mint segít. A hosszú cső - mely a közepén rögzített - összevissza mozog, és igen hatékony eszköz különféle hínárok (mondjuk a kelp) horgászzsinegek és kamerazsinór elkapására. A maszk fontosságát ismerve a legrosszabb hely, ahová bármit is felszerelhetsz. Sok búvár speciális helyzetekre tartogatja a snorkelt (mint például a hosszú felszíni úszás a belépési ponttól a merülés helyéig) a jacket zsebében vagy a testükhöz erősítve.

 

10. A búvárkomputer

 

A búvárkomputer valószínűleg a legfontosabb biztonsági újdonság a sportban. Sokkal fontosabb, mint a snorkel, vitathatóan, de fontosabb, mint az octopus, és feltehetően nemsokára a kötelező felszerelések közé fog tartozni. SDI már bevette a búvárkomputerek oktatását a képzésükbe.
"Ma a búvárok a komputert a merülés biztonságára használják. Miért ne alkalmazzuk ezt a gyakorlatot a kezdetektől?" - mondta Bret Gilliam CEO. "A merülési táblázatokat egyszerűen beelőzte a technológia fejlődése".
Mint oktatónak erről nekem az a véleményem, hogy igaz, de a táblázat ismerete nem simán a számoláshoz kell, hanem használat közben az ember megtanulja, hogy kb. mennyi az - az idõ amit adott mélységen tölthetek. Szóval, ha a komputer nyekk, akkor még mindig ott van a józanész.
A másik veszély, hogy a búvár vakon kezd el bízni a ketyerében (és van rá dokumentált példa, hogy hibásan működött a mélységmérő a komputerben, emiatt deco kamra jutalma volt a búvárnak)…

 

(A cikk a Rodale's Scubadiving magazinban megjelent cikk fordítása. Írta: John Francis)

 

A http://www.scubadiving.hu/diving/10new10.htm alapján!

 

 


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum