Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. május 02. csütörtök, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Tartsd melegen! 2/2.rész
2007-01-27 00:11:59
Kategória: Egészség


 

Légáramlás

A légáramlás miatti hőveszteség folyadék vagy légnemű anyag mozgására reakcióként jelentkezhet. Ez akkor következhet be, amikor az alsó ruharétegben levő meleg levegőt kívülről hideg váltja fel, általában a szél hathatós közreműködésével. Passzív légáramlás is előfordulhat a kéményhatás esetén, amikor hideg, sűrű levegő áramlik a ruha alá a nadrágszáron, vagy a kabátujjon keresztül, és kiszorítja a meleg, könnyű levegőt. Ez utóbbi aztán a ruha nyakán és egyéb réseken át távozik.

 

Párolgás miatti hőveszteség

Az egyetlen "ellenszer" a ruházat. A párafogó termékek nemcsak vízállóak, de a test kipárolgását is teljesen megakadályozzák. Így a párolgással hőt nem veszítünk, hiszen a kipárolgásálló mikroréteg egy teljesen zárt rendszert alkot, és szinte tökéletes egyensúlyt tart bent. Mivel azonban az ilyen ruhák viselésekor nagyon oda kell figyelni a test működésére, hogy a megfelelő egyensúly megmaradjon, nem igazán elterjedt a szabadtéri sportok szerelmesei körében. A pára felhalmozódása az ilyen ruha alatt ugyanakkor a hőveszteséghez vezet vissza: ahogy a pára lehűl, vízzé válik, és hőt ad le. Emiatt ez a párafogó ruházat nagyobb erőkifejtést igénylő tevékenységekhez nem ajánlott.

 

Kilégzés

Technikailag a lehelet elegyíti az izzadás (ned­vesség a tüdőben) és a hőáramlás (a meleg levegő hideggel való kicserélése kívülről) folyamatait. Mivel a tüdő nedvességtartalma 100%, a lehelet egy nagyon fontos hőtartály hideg, száraz időben. Jelentős nedvességet veszíthetünk el, ha ez a nedves levegő szárazra cserélődik ki, és a tüdőbe érkező hideg levegő felmelegítésével is hőt veszítünk.

 

Légáramlás okozta hőveszteség csökkentése

Az ilyen hőveszteség szél, vagy a már említett "kéményeffektus" miatt következik be. A szélálló felsőruha, alatta egy megfelelően szigetelő alsóbb ruha megfelelő védelmet nyújt a hőveszteség ellen. Egy vékony széldzseki hatalmas szolgálatot tesz mindenfajta túránál a hőveszteség megelőzésére. A széldzsekinek emellett szellőzőnek (elkerülendő a bemelegedést és a megizzadást) és nagyon vékonynak is kell lennie. Olyan ruházatot érdemes választani, ami nem csak megelőzi, hanem szabályozza a hőleadást. Állítható kabátujj és nadrágszár biztosítják a variálhatóságot - ha összehúzod, tartja a meleget, ha kiengeded, biztosítja a szellőzést. A megfelelő alvóhely is sokat segíthet. Egy vastag fekvőhely, alacsonyan felállított ponyva vagy egy teljesen körbevett "kuckó" (piramis alakban felállított fedél vagy egy sátor). Ezeken a helyeken a passzívan leadott hő sem vész kárba. A legtöbb sátor bejárata cipzáras, ezzel lehet állítani a szellőzőrés nagyságát, így megvalósul a "kéményhatás", nem halmozódik fel az elhasznált párás levegő.

 

Kipárolgás

A kipárolgás a sivatag vándorának legjobb barátja, és a téli utazó legnagyobb ellensége. Akkor beszélhetünk párolgásról, amikor a folyadék (például izzadság) párává válik. Ez a halmazállapot-változás energiát igényel, méghozzá a saját testedből. Gyakori eset, amikor hidegben intenzív fizikai erőkifejtés és izzadás után hirtelen párologtatni kezd a test, és általában meg is hűl, egy rövid pihenő után. Az izzadás miatti kipárolgás két esetben szokott megtörténni. Az észlelhető (aktív) izzadás, amikor fokozott hő hatására a test felszínén megjelennek az izzadságcseppek. Erre akkor lehet számítani, ha a körülményekhez képest melegen öltözünk. A nem észlelhető (passzív) izzadás a test párakibocsátása a bőrön keresztül, amelynek következtében a bőr gyakorlatilag kiszárad. Általában pihenés vagy alvás alkalmával kell vele számolni.

 

A kilégzés során veszített hő csökkentése

Leginkább hideg, száraz időben veszítünk több hőt kilégzéskor. Természetesen nem a levegő-vétel csökkentésével kell ezt a problémát megoldani. Elméletileg csökken a hőveszteség, ha már a tüdőbe meleg, nedves levegő kerül. Aki járt már a legmagasabb hegyekben, vagy a sarkkörökön, jól tudja, hogy ha gyapjúanyagon vagy maszkon keresztül veszi az így felmelegedett és nedves levegőt, könnyebben boldogul. Vannak már olyan új maszkok is, melyeket direkt erre fejlesztettek ki.

 

Sugárzás

Leginkább hideg, tiszta éjszakákon, vagy naplemente után fejtheti ki hatását a hőháztartásra. A felhőtakaró valamennyire tompíthatja a sugárzás miatti hőveszteséget azáltal, hogy a hő egy bizonyos hányadát visszaveri a földfelszínre. Ha megfelelő, hőmérséklethez igazodó öltözéket viselsz, nem kell a kisugárzás miatti hőveszteséggel számolnod.

 

A sugárzás miatti hőveszteség

A legtöbb ember a hőveszteség eme formájával nemigen foglalkozik, ellentétben a fent már említett formákkal. Pedig szél-csendes időben, amikor a test is nyugalomban van, jelentős lehet, főként éjszaka. Csökkentésére csupán egy-két módszer létezik. Az egyik, ha valamilyen visszaverű anyagú ruhát viselsz, ami nem engedi a kisugárzó hőt eltávozni. A másik megoldás vastag ruházat viselése, ami egy igen hatékony megoldás, mivel a sugárzott hő nem képes a vastag anyagrétegen áthatolni, így, bár a testből eltávozott, a ruha alatt megmarad, és tovább melegít.

 

Nedvesen is melegen?

A szintetikus szigetelőruhák gyártóinak legkedvesebb szlogenje. A szigetelőruha három esetben lesz vizes: ha a testből hirtelen nagyobb mennyiségű hő távozik; ha megváltozik a levegő tömege; párologtatás során, amikor a testhő arra használódik, hogy a nedvesség párává váljon. Ráadásul az összegyűlő folyékony halmazállapotú izzadság miatt a szigetelőanyag szerkezete összeeshet, ezáltal csökkenhet a szigetelőképesség, elvékonyodik a réteg, és az egész folyamat kezdődik elölről. Vannak ugyan olyan természetes és mesterséges anyagok is, melyek szerkezete tartósan ellenáll a verejtéknek, de egyik sem tud meleget tartani ebben a nedves közegben.

 

Összegzés:

A megfelelő hőszabályozás sikere elsősorban rajtunk múlik. Tisztában kell lenni a hő mozgás - mechanizmusaival, a szervezet működésével, azzal, hogyan reagál különböző környezeti hatásokra, ezenkívül a ruházat és egyéb kiegészítők viselkedésével. Mindezek tudatában a túrafelszerelést a lehető legátgondoltabban, minimális súllyal lehet összeállítani, ellenkező esetben komoly károk keletkezhetnek a túrázó testében, a felszerelésében vagy akár mindkettőben. Még durvább esetben akár kóros lehűléshez vagy halálhoz is vezethet.

Info[sportpiac.hu

Kapcsolódó cikk:

Tartsd melegen! 1.rész

 


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum