Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 25. csütörtök, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Vigyázat HŐSÉG-riadó!
2007-07-15 00:30:59
Kategória: Egészség


Nyári veszélyek: kiszáradás, napszúrás, hőguta

A nyári melegben fokozott a szervezet folyadékigénye, ezért a napi legalább két liter folyadéknál jóval többet is érdemes ilyenkor elfogyasztani. A legjobb szomjoltók az ásványvizek: olyan ásványi elemeket, sókat tartalmaznak, amelyek pótolják az izzadás következtében elveszített, de a szervezet számára létfontosságú anyagokat.

Az idős emberek különösen hajlamosak a kiszáradásra, és ha valaki nem iszik eleget, könnyen felborulhat a folyadékháztartása. Ilyenkor besűrűsödik a vére, s a már amúgy is szűk, meszes erekben könnyen kialakulhat a trombózis. Hetvenéves kor felett akkor is muszáj inni, ha nem szomjas az ember. Fontos, hogy az idős embereknek mindig álljon a rendelkezésére a megfelelő mennyiségű folyadék.

A kisgyermekeknél ugyancsak veszélyes lehet a kiszáradás, ezért fontos, hogy a kicsiket a szülők az átlagosnál többet és többször itassák. Délelőtt tizenegy és délután négy óra között mindenki kerülje a tűző napot, ilyenkor a szabadban fürdőzni sem ajánlott. Jóleshet viszont egy-egy hűsítő zuhany, a kisgyermekek számára pedig szórakozásnak sem utolsó egy pancsoló, egy felfújható medence az árnyékban. Utóbbit a Balatonra, tengerpartra is érdemes elvinni, és a kicsiket inkább ebben hűsöltetni.

A nyári meleg az idősek és a gyermekek mellett a szív- és érrendszeri panaszokkal küszködőket viseli meg leginkább. Az orvosok azt javasolják, hogy a napi bevásárlást, sétát mindenképpen a korai, illetve a kései órákra időzítsék, ez a legjobb időpont a lakás szellőztetésére is.

Az egyik legkellemetlenebb nyári élményünk a napszúrás lehet, amely a fejet vagy a tarkót ért közvetlen napsugárzás hatására alakul ki, s az agy felmelegedése váltja ki. Ennek következtében ödéma, vizenyő lép fel; tünete lehet fejfájás, szédülés, egyensúlyzavar, hányinger, fényérzékenység. Amint a tünetek jelentkeznek, azonnal el kell távolítani a beteget a napfényről. Egy elsötétített szobában jó hatású a hideg vizes borogatás, a pihenés, így rendszerint másnapra helyreáll a szervezet működése. Amennyiben a páciensnek látászavara is van, vagy hány, mindenképpen forduljon orvoshoz, aki gyógyszerekkel látja el.
Súlyos esetben a napszúrás halált is okozhat, ezért komolyan kell venni a tüneteket. Ám itt is könnyebb a megelőzés: tűző napon viseljünk kendőt, sapkát, különösen a kisgyermekeket ne engedjük a napra fejkendő nélkül. (Az egyik legrosszabb indulatú rákbetegség, a melanoma elkerülése érdekében hasznos lehet részletesebben is tájékozódni arról, hogy mire kell ügyelni, ha hosszabb időt töltünk el a napon. Korábbi cikkeinkben hasznos tanácsokat talál a napozáshoz:
A napolajnál többet ér a napkerülés; Naptejek: nem a faktorszám a lényeg; Egészséges barnaság).

A hőség másik következménye lehet a hőguta, amely a szervezet hőmérsékletének emelkedése mellett a hőleadás zavara miatt következik be. Ilyenkor a test nem képes leadni a felesleges hőt, ezért túlmelegszik. A páradús levegő, a szoros, zárt ruházat akadályozza az izzadással történő folyadék- és hőleadást. A hőgutát a melegben végzett sportolás, vagy a nehéz munka is előidézheti, de a túlzott napozás is kiválthatja: tünetei a fejfájás, a nehézlégzés, a szapora szívverés, ezen kívül izomgörcs is előfordulhat. A szervezet túlmelegedése eszméletvesztéshez, nagyon súlyos esetben akár halálhoz is vezethet. A test hűtésével még elhárítható a hőszabályozás zavara, súlyosabb esetben azonban ez már nem segít. Lényeges tehát a megelőzés. Meleg időben a szellős, lehetőleg természetes anyagú, nem testre feszülő ruhát viseljünk.

A fizikai munkát végző dolgozóknál ilyen hőmérsékleti viszonyok mellett szükséges, hogy a munkáltatók a munkavállalóik számára igény szerint, de legalább félóránként védőitalként 14-16°C hőmérsékletű ivóvizet vagy azonos hőmérsékletű alkoholmentes italt, valamint az előírtaknak megfelelő pihenőidőt biztosítsanak.

A közlekedőknek is a nap okozza a legtöbb problémát: ilyenkor figyelmetlenebbek, gyengébbek lehetünk a szokásosnál. A közlekedésben főként reggel és naplemente tájékán lesz zavaró az erősen szembe sütő nap. A felforrósodott autókat szellőztessük ki indulás előtt, a gyerekeket pedig még rövid időre sem szabad a parkoló autóban hagyni.

A forró napokon szervezetünk energiaszükséglete 15 százalékkal csökken. A kalória- és zsiradékdús ételek fogyasztása fokozza az izzadást, és rossz közérzetet, illetve emésztési problémákat okozhat. Ezért naponta inkább többször együnk és keveset, a napi étrendet pedig lehetőleg kalóriaszegény, könnyen emészthető ételekből állítsuk össze.

Reggelire ehetünk lekvárt, mézet, natúr joghurtot, kefirt, sovány vagy félzsíros túrót. A túróból készíthetünk ízesített túrókrémet is. A sajtok közül válasszuk a zsírszegényebbeket és a light kockasajtot. Reggelire ehetünk könnyű müzlit is. A natúr kefirbe vagy joghurtba keverjünk zabpelyhet vagy búzakorpát és gyümölcsöt (aszalt gyümölcsöt viszont ne tegyünk bele).

Választhatunk még pár vékony szelet sovány felvágottat, teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret vagy péksüteményt, amit csak vékonyan kenjünk meg light margarinnal. Minden kisétkezéskor bőven fogyasszunk zöldpaprikát, paradicsomot, nyers uborkát vagy fejessaláta-levelet.

Együnk könnyen emészthető ételeket

Az ebéd és a vacsora is álljon könnyen emészthető ételekből. Egy étkezésre kb. 10 dkg sovány halat, csirkét, pulyka- vagy sertéshúst együnk. Elkészíthetjük kevés olajon hirtelen sütve, párolva, grillezve, mikrohullámú készülékben vagy húsragunak. Köretként fogyasszunk párolt zöldségeket vagy nyers salátaféléket. Mindezt kiegészíthetjük egy kevés rizzsel (nyersen 3 dkg) vagy főtt burgonyával (5-10 dkg). Kerüljük a panírozott, bő zsiradékban sütött húsokat, lángost, fánkot, zsíros pörköltet, agy- és csontvelőből vagy belsőségekből készült ételeket.

Ne együnk meleg leveseket. Ha levesre vágyunk, hideg gyümölcslevest fogyasszunk. Ne ragaszkodjunk a meleg ebédhez és vacsorához. Ne használjunk erős csípős fűszereket sem, mert ezek fokozzák a verejtékmirigyek működését. A kellemes közérzet eléréséhez hozzátartozhat egy-egy jó minőségű fagylalt vagy jégkrém fogyasztása is.

Nógrádi Katalin
dietetikus
Medical Tribune


Forrás: [origo]


Kapcsolódó cikkek:



A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum