Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 19. péntek, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Törhetetlen csontok, rugalmas izmok
2007-03-22 22:15:34
Kategória: Egészség


 

A fennmaradó 1% sokfajta feladatot lát el. Így például szabályozza a véralvadást, gyulladáscsökkentő, megakadályozza az allergiás reakciókat, részt vesz az idegek és izmok stimulálásában, és aktiválja az anyagcsere-folyamatokat.

Jegyezzük meg! A kalcium mellett a vas, a kálium, a nátrium, a magnézium, a kén és a foszfor a legfontosabb az emberi szervezet számára. Ha ezek a létfontosságú ásványi anyagok csak kis mennyiségben fordulnak elő szervezetünkben, mint például a szelén, a cink, a fluor vagy a réz, akkor nyomelemekről beszélünk. Az ásványi anyagokat - így a kalciumot is - a táplálékból nyerjük, amely a csontok elengedhetetlen építőeleme.


A csontoknál a legszembetűnőbb

Ha az ember a táplálékból nem juttat elegendő mennyiségű kalciumot a szervezetébe, akkor eleinte ennek nem jelentkezik tünete, hiszen szinte kimeríthetetlen mennyiség található a fogakban és a csontokban.

Ám ezen készletek igénybevétele hosszú távon jelentős károkat okoz a fogakban és a csontokban, hiszen azok lyukacsosak és törékenyek lesznek. A kalciumhiány tehát csontritkulást, gyermekeknél angolkórt okozhat. További ismert következményei az erős görcsök és pszichikai zavarok.

Ennek az ezüstszínű alkálifémnek a napi szükséges adagja változó, attól is függ, melyik intézet adatait nézzük. Az egyesült államokbeli fogyasztóvédelmi hatóság által megállapított értékek például magasabbak az itthoniaknál.


Hiánytünetek
Mivel szervezetünk csupán hiányosan, 30-40%-ban képes kalciumot felvenni, ezért táplálékainkkal kell jóval nagyobb mennyiséget biztosítanunk a megadott napi kalciumfejadagoknál. Komolyabb kalciumhiány akkor léphet fel, ha étrendünk nem tartalmaz elegendő tejet és tejterméket, a lágyított víz használata, valamint a D-vitaminhiány és bizonyos pajzsmirigybetegségek is gondokat okozhatnak hosszú távon. A D-vitamin azért játszik fontos szerepet, mert elősegíti a kalcium beleken keresztül történő felszívódását!Hiánytünetnek tekinthető, ha megnő az allergiák jelentkezésének rizikója, hirtelen hajhullás ép fel, és töredeznek a körmök. Görcsökkel csak ritkán kell számolni, mert a szervezet a hiányzó kalciummennyiséget elvonja a csontokból. A hiánnyal szemben beszélhetünk kalcium-túladagolásról is, ami gyomor és bélpanaszokhoz, illetve vesekőhöz vezethet.

 

Csonterősítő tippek

  • Naponta 3 adag tejtermék fogyasztása ajánlott: egy pohár biotej, 2 dl joghurt és 5 dkg sajt
  • A tejet és a tejtermékeket kombináljuk növényi élelmiszerrel! A tejben található anyagok javítják a beleken keresztül történő kalciumfelszívódást.
  • Egyenletesen osszuk el a nap folyamán a kalciumbevitelt! Ezt könnyen megtehetjük, hiszen a tejtermékek ideálisan felhasználhatók a főétkezések során vagy között is.
  • Igyunk kalciumban gazdag ásványvizet, és ne fogyasszunk kávét, kólát (illetve csak mértékkel), teát, jeges teát és alkoholt!

Ca-szükséglet
Naponta 300-400 mg kalcium távozik a széklettel, a vizelettel és az izzadsággal szervezetünkből.

Felnőtt férfiak napi szükséglete 900 mg, nők esetében ez 800 mg, terhes és szoptató nőknél pedig 1200 mg. Gyermekeknek, csecsemőknek 500 mg, 10 és 18 év közötti fiataloknak napi 1000 mg ajánlott.

Allergiák, mint például bőr-, nap- és rovarcsípés-allergiák megelőzése vagy kezelése céljából ajánlott naponta 500 mg kalciumot bevinni a szervezetbe.

 

Kiegyensúlyozott táplálkozás

Normális esetben, ha megfelelően táplálkozunk, nem kell tartanunk kalciumhiánytól. A legtöbb kalciumot tartalmazó ételek a tej és tejtermékek - sajt, joghurt, túró -, bizonyos zöldségfélék - káposzta, vízitorma, spenót, fehérbab, brokkoli -, ásvány- és gyógyvizek. A nátriumszegény ásványvíz az ideális folyadék az ember számára.

Azok az ásványvizek ajánlottak, melyek literenként 500 mg kalciumot, 100 mg magnéziumot és maximum 50 mg nátriumot tartalmaznak. A gyógyvizekben a kalcium oldott, tehát ideális formában adott, ezért is alkalmas a kalciumhiány megelőzésére és kezelésére. Akinek nagyobb mennyiségű kalciumra van szüksége, vagy nem táplálkozik megfelelően, az manapság különféle kalciumkészítmények segítségével pótolhatja azt. Így léteznek tabletták, injekciós oldatok vagy ivóampullák.

Kalciumrabló életmód

A csontritkulás megelőzhető, ha fiatal éveinkben gondoskodunk arról, hogy erős csontjaink képződjenek, és az évek során is figyelmet fordítunk erre. A csontritkulás már nem csak női betegség, a férfiak is érintettek. Mindkét nem esetében egyaránt fontos szerepet játszanak a csontritkulásban a hormonok. Ez ellen nincs mit tenni, ám az életmódunkért mi vagyunk a felelősek! A tétlenség és az élvezeti szerek meggondolatlan fogyasztása tönkreteheti csontjainkat! Csontjaink különösen értékelik, ha megmozgatjuk őket, sportolunk, s megfelelő mennyiségű kalciummal és D-vitaminnal látjuk el szervezetünket. Míg a D-vitamint a napsütésben gazdag hónapokban bőrünk maga képes előállítani, addig a kalciumot a táplálékunkkal tej és tejtermékek - kell a szervezetünkbe juttatnunk - 3 adag ezekből az élelmiszerekből fedezi a napi szükségletet: egy pohár tej, egy doboz joghurt és egy kis darab sajt.

 

Forrás: informed.hu
 


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum