Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 19. péntek, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Játékos vízivilág
2008-09-20 21:41:33
Kategória: Egészség


Odafigyelés, játék, fantázia, medence, avagy úszásoktatás kicsit másképp. A hidroterápia lényege,hogy a gyermekek játszva tanulhatnak meg úszni, emellett a módszer kitűnő mozgáskoordinácó és figyelemfejlesztő tevékenységekkel is párosul.

Az egyensúlyi rendszer és az érzékelési rendszer fejletlensége sok figyelmi, tanulási, magatartási zavar oka lehet, de speciális mozgásokkal, fokozatos érzékeltetéssel, ingerléssel az idegrendszer tudatosan is fejleszthető. Az ilyen alapmozgásokat pótló terápiák az alapozó terápiák, amelyeket a földön, a vízben és a levegőben egyaránt alkalmaznak. Ezek közül a vízben zajlót hidrorehabilitációs gimnasztikának (HRG) nevezik.

A HRG főleg élményszerűsége miatt sikeres. A fokozatos vízhez szoktatás után a gyerekek számára játék szinte minden tevékenység, így a megváltozott közeghez való alkalmazkodás, az önmagukra, egymásra, vagy a terapeutára irányuló koncentráció is. A legbonyolultabb mozgásformák természetessé válnak, annyi idő alatt, amennyit a gyermek igényel. Lehet erősíteni a terápia hatását víziállatokkal is – például delfinekkel, de ez Magyarországon még nem mindennapos.

A Mikuszi-Suli a budapesti Dagály fürdőben tart rendszeresen hidroterápiás foglalkozásokat. Az iskola 1993-ban kezdte meg működését egyszemélyes vállalkozásként. Célként az egyéni és kiscsoportos oktatást, valamint a szabadidős sportfoglalkozás és közösségi programok minőségi keretek közötti meghonosítását határozták meg – a kezdeményezés sikeresnek bizonyult, így a gyermeklétszám növekedésével és új, fiatal szakemberek bevonásával úszóiskolává fejlődött a vállalkozás.

Rövid idő után bővült az oktatás a speciális HRG-módszerrel, hogy azzal a rászoruló problémás vagy fogyatékossággal élő gyermekeken is segíteni tudjanak. Mára jelentős létszámú közösség alakult ki, és speciális végzettséggel rendelkező, képzett edzők, gyógypedagógusok, terapeuták várják a jelentkezőket. Alapelv az egyéni, illetve a kis csoportos, gyermekközpontú oktatás, mivel a siker kulcsa a létszám és a gyermek-oktató kapcsolatában rejlik.

Játékos módszerek:

A gyermekek világába a játékosságon és fantázián keresztül vezet az út, ezért fejlesztették ki az iskolában a módszert, melyben a játékot és mesét hívják segítségül a munka során, így téve élvezetesebbé a tanulást. Ennek eredményeként a gyermekek úgy érzik, hogy a foglalkozás nagyobbik felét játékkal tölthetik. Az oktatók folyamatosan nyomon követik a gyerekek fizikai és érzelmi állapotát, és aktuálisan a pillanatnyi teljesítő képességeikhez igazítják a feladatokat és követelményeket.

A terápiás foglalkozások mellett speciális területnek számít a víziszonyos gyermekek vízhez szoktatását is. Az iskola célja az úszással és terápiával a gyermek fejlődését mozgásos úton elősegíteni, hogy ezáltal egészségesebb, szervezettebb, koncentráltabb, céltudatosabb, nagyobb önbizalommal és kitartással rendelkező gyermeket bocsáthassanak útjára a terápia végeztével.

Az oktatást követően amatőr sportolási lehetőséget is biztosítanak a tanítványoknak – az egészséges életmódra nevelés és a szabadidő hasznos eltöltése érdekében. Közösségépítő szabadidős programokat szerveznek, hogy a gyerekek megtanulhassák a kommunikáció, tolerancia és társasági élet alapvető szabályait. A szabadidő „hagyományos”, de élvezetes és szórakoztató időtöltéseit próbálják megmutatni.

"Problémás" gyerekek:

„Szakosodásunk elsősorban azokra a gyermekekre terjed ki, akikre a klasszikus értelemben vett ’problémás’ jelzőt használják, akik magatartási gondokkal - öntörvényűséggel, motoros nyugtalansággal, hiperaktivitással, beilleszkedési zavarral, szorongással, önértékelési problémával -, tanulási bajokkal - részképességzavarral, diszlexiával, diszgráfiával, diszkalkúliával (számolási zavarral), grafomotoros és rajzkészségi zavarokkal -, beszédproblémákkal - a beszédindítással és a dadogással -, valamint koncentrációs, koordinációs, szenzoros-integrációs zavarokkal és pszichés problémákkal küszködnek.” - mondta Juhász Miklós, a Mikuszi-Suli vezetője az iskola.

További  speciális területük még a látás-, hallássérült és autisztikus gyermekek fejlesztése, akikre szintén jótékony hatással van a hidroterápia. A fejlesztő foglalkozások általában 3-4 éves kortól indulnak, de szükség esetén kisebb korban is elkezdhetőek, eleinte egyénileg, később kis létszámú csoportokban.

„A terápia során az egyensúlyi rendszeren keresztül kívánunk hatni a központi idegrendszerre. Ezt a vízben végzett ugrások, pörgések, forgások, hintázások, hullámzások gyakorlásával érjük el. Ezenkívül főként a téri orientációval, az irányváltásokkal, a lateralitással (a jobb és a bal irány ismerete), valamint a testkép-testséma megszilárdításával foglalkozunk.”

 

Terdik Roland



Szerző: szabadban.hu
Forrás: strandoljhu

A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum