A BOULDEREZÉS
Mindenhol lehet mászni. Nincs olyan sportrendezvény, ahonnan hiányozna egy kisebb-nagyobb műfal, és egyre sűrűbben találkozik az ember erre-kialakított termekkel. De azért az igazi feeling a szabadban történő mászás, aminek legtermészetesebb formája a biztosítást általában nem igénylő boulderezés. Általában a sport-kedvelő fiatalok közt nagy a lelkesedés, hogyha a falmászás témája jön szóba. Ez a kalandsport viszont elég alapos képzést és általában különleges edzettséget igényel; koránt sem egyszerű művelni. A barátainknak ajánlhatjuk a mászás kevésbé felszerelés-igényes ágát, a boulderezést. Amit persze egyáltalán nem azért találtak ki, hogy ne kelljen annyit bíbelődni a kötelekkel - de véletlenül ez is az előnyök közé tartozik.
A boulderezés veszélytelen magasságokban - nagyobb falak alján vagy még inkább különálló kőtömbökön -, mindenféle biztosítókötelek nélkül történik. Jellegzetessége, hogy mivel csak néhány fogás számít egy "útnak", nem kell kevésbé pihenten nekiindulni a következő szakasznak; minden erőnket az adott feladatra összpontosíthatjuk.
Ráadásul a nehézségi fokozat sem változik mászás közben. Ezért mondhatjuk, hogy mind fizikai, mind technikai edzésre a boulderezés a legmegfelelőbb. Aki kint mászik a természetben, nem mondhat le a magnéziás zsák mellett a hátán fityegő apró keféről sem, amellyel megtisztíthatja a következő fogást. Ezen kívül javasolt egy lábtörlő használata (megelőzendő a piszkos cipővel való indulást), valamint egy kisebb szivacsé. Utóbbi azért szükséges, mert bizony kis magasságból lehet a legcsúnyábbakat esni, ha nem vigyázunk. Bár természetesen lehet műfalon is gyakorolni, mégiscsak az "eredeti" az igazi.
Magyarországon, a Hármashatár-hegyen, az Oroszlán-szikláknál, illetve a Velencei-hegységben, Pázmánd környékén találhatunk megfelelő terepet. A leghíresebb külföldi helyszín talán a franciaországi Fontainebleau, ahol hatalmas terület van beszórva sziklákkal és mindig rengeteg a mászó.
Küldte: Bogrid(Forrás:ikaland.hu)