Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 25. csütörtök, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Dr. Kotsis Attiláné a Hírességek Csarnokában
2010-05-12 01:19:46
Kategória: Röplabda


A korábbi világhírű edző, Doug Beal, a Volleyball Hall of Fame társelnöke aláírásával levél érkezett a Magyar Röplabda Szövetségbe: „Nagy örömmel tájékoztatjuk önöket, hogy Dr. Kotsis Attilánét beválasztották a Röplabda Hírességek Csarnokába!”

A Magyar Röplabda Szövetség 2009 szeptemberében kezdeményezte a magyar edzőlegenda felvételét a tagok közé. A beiktató-ünnepségre a röplabdasport szülővárosában, az Egyesült Államokbeli Holyoke-ban (Massachusetts állam) kerül sor október 21-22-én.

2010-ben hat röplabdást választottak be a Hírességek Csarnokába:
• Dr. Kotsis Attiláné, edző, Magyarország
• Shelda Bede, Adriana Behar, strandröplabda-páros, Brazília
• Gabriela Perez Del Solar, játékos, Peru
• Aleksandr Savin, játékos, Oroszország
• Hubert Wagner, edző, Lengyelország

„Mindannyian jeles egyéniségei a sportágnak, vagy edzőként, vagy játékosként hoztak valami újdonságot a világ röplabdasportjába – írta levelében Doug Beal. – Örülök, hogy az új tagok mindkét nemet képviselik, és különböző országokból kerültek kiválasztásra. Ez is a röplabdasport nemzetközi jellegét mutatja. Világméretű intézményünk folytatja a hagyományt, kitüntetjük sportágunk legendás egyéniségeit, mi így tisztelgünk a munkásságuk előtt.”

Ez a 25. csoport, amely csatlakozott a Hírességek Csarnokához. Oroszország tíz, Brazília hat, Lengyelország négy, Peru és Magyarország pedig két taggal képviselteti magát. Hazánkból korábban Dr. Holvay Endrét választották be a Hall of Fame-be, amelynek összesen 17 országból 100 tagja van.

Dr. Kotsis Attiláné beválasztásának indoklásában szerepel, hogy ő volt a világon a női röplabda-edzősködés úttörője. Az első női edző, aki több olimpiára vezette ki, majd ott irányította válogatottját, és az egyetlen női edző, aki ezt háromszor (1972 München, 1976 Montreal, 1980 Moszkva) is megtette. Rajta kívül olimpián a mai napig csak egy női edző irányított csapatot: a kínai Jenny Lang Ping (szintén tagja a Hírességek Csarnokának) 1996-ban, Atlantában a kínai, 2008-ban, Pekingben pedig az amerikai együttest edzette.

A Nemzetközi Röplabda Szövetség (FIVB) kínai elnöke, Jizhong Wei megerősítette, hogy részt vesz a 2010-es beiktatási ünnepségen, Holyoke-ban.

Akinek megparancsolták, hogy röplabdázzon

2010. május 31-én lesz 82 éves Dr. Kotsis Attiláné Kincsesy Gabriella. Már gyerekkorában is nagyon szerette a sportot, és nagyon sokoldalú volt! A Wekerle-telepen focizott a fiúkkal, kapus volt. Később az édesapja magasugrásra, súlylökésre, úszásra tanította, édesanyja pedig teniszezni küldte. A negyvenes évek elején leigazolta a Magyar Atlétikai Club (MAC). Nyáron atletizált, télen pedig kosárlabdázott. Következett a háború, majd azt követően a lassú és nehézkes újrakezdés, de folytatta a sportot. Édesapja egykori rendőrtiszt társai segítségével az 1947 végén szerveződő rendőrtanfolyamra tanítgatta a lányokat, amikor betoppant Prohászka László, kiváló röplabdázó, későbbi szövetségi kapitány, aki a Partizánszövetség női csapatába keresett játékosokat.

Közölte, hogy a százötven hallgatóból is meghívna néhányat, de Kincsesy Gabriellához ragaszkodik. Hiába tiltakozott, és hivatkozott arra, hogy ő atletizál és kosárlabdázik, napiparancsba adták, hogy röplabdáznia kell a Partizán csapatában. Hamarosan Bieliczki István a válogatottba is behívta, 1949-ben már tagja volt a budapesti főiskolai világbajnokságra készülő magyar együttesnek. Ettől kezdve egyre inkább a röplabdához kapcsolódott az élete. Atlétikusan képzett, fizikailag kitűnően felkészült, rendkívül jó akarati tényezőkkel rendelkező, szívós, a végsőkig küzdő sportember, akinek a támadójáték és a horognyitás volt a fő erőssége. Ő volt az első magyar női röplabdázó, akinek a játéka az ötvenes években megütötte a magasabb nemzetközi mércét. 1949 és 1957 között 26 alkalommal játszott a válogatottban.

Edzősködni a Ganz Villanyban kezdett, az utánpótlással foglalkozott. Már a kezdet kezdetén is olyan fiatal játékosok kerültek ki a kezei közül, mint Radó Lúcia, vagy Makláry Ilona, akik később az általa vezetett felnőtt-válogatottnak is erősségei lettek. Közben nem csak a Testnevelési Főiskolát végezte el, hanem pedagógiából és pszichológiából is diplomát szerzett, szakedző lett, németből és angolból is középfokú nyelvvizsgát tett, s hazánkban ő írta és védte meg először doktori disszertációját röplabdázásból. A felnőtt női válogatott szövetségi kapitányaként páratlan sikereket ért el a magyar röplabdasportban. Három olimpiára juttatta ki nemzeti együttesünket, két világ- és öt Európa-bajnokságon dirigálta legjobbjainkat.

Jelenleg nyugdíjasként a Budai RDSE vezetőedzőjeként tevékenykedik, az utánpótlással foglalkozik, és a TFSE felnőtt csapatának is trénere. Együttese tavaly tavasszal jutott fel az NB I-be, de ott nem sikerült megkapaszkodnia. Számos állami kitűntetést kapott: Mesteredző, Kiváló Sportoló, Kiváló Edző Ezüst- és Arany Fokozat, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztje. Szabadidejében nagyon szeret teniszezni, minden évben elindul a veterán világbajnokságon!

Dr. Kotsis Attiláné Kincsesy Gabriella
Született: Budapest, 1928. május 31.
Csapatai játékosként: Partizán, BRE, Ganz Villany, Vasas Turbó
Csapatai edzőként: Ganz Villany, Lendület, Vasas Turbó, Bp. Spartacus, KSI, Budaörs, BVSC, BSE, BRDSE, TFSE, leány ifjúsági-válogatott, női felnőtt válogatott
Sikerei játékosként: 3x bajnok (1953, 1959, 1962), 2x Magyar Népköztársaság Kupa-győztes, 26x válogatott (1949–1957), világbajnoki 6. (1952, Moszkva), Európa-bajnoki 6. (1950, Szófia és 1955, Bukarest)
Sikerei edzőként: olimpiai 4. (1976, Montreal és 1980, Moszkva), olimpiai 5. (1972, München), világbajnoki 4. (1970, Bulgária), világbajnoki 6. (1974, Mexikó), világbajnoki 10. (1982, Peru), Európa-bajnoki 2. (1975, Jugoszlávia), Európa-bajnoki 3. (1981, Bulgária és 1983, NDK), Európa-bajnoki 5. (1971, Olaszország), Európa-bajnoki 9. (1985, Hollandia)



Szerző: szabadban

A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum