Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. március 29. péntek, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
A MAGYAR JET-SKI SZÖVETSÉG BEMUTATKOZIK
2008-03-01 01:25:26
Kategória: Jet-Ski


A jet-ski sport történelme:

 

A jet-ski sport a köztudatban még igencsak gyerekcipőben jár. Kevesen tudják, hogy a vízen való motorozásnak eme lenyűgöző formája Magyarországon 1991-ben kezdődött, s napjainkban már több ezer jet-ski tulajdonos van hazánkban.

 

A jet-ski sportról alkotott közvélemény meglehetősen megoszlik. A legtöbben nem tudják, hogy ez a sportág igen komoly fizikai és szellemi felkészültséget igényel. Képzeljék el magukat 100 km/h feletti sebességgel a méteres hullámokban motorozva, amikor teljes gázzal befordulnak egy hajtűkanyarban! A legnagyobb kategóriában (2000 cm³) a feltuningolt gépek teljesítménye a 300 lóerőt is meghaladja, sebességük eléri a 135 km/h-t. Egy ilyen gépet megülni pedig már nem kis dolog!

 

Bár igaz, nem olcsó egy ilyen masinát fenntartani, de lényegesen kevesebbe kerül, mint sokan gondolják. Egy középkategóriájú utcai autó árából bárki fenntarthat egy ütőképes versenygépet. A jet-ski motoros vízsugár (jet) hajtású vízi jármű. 1980-ban jelentek meg az első példányai, amelyek 300 cm³ hengerűrtartalmú, 30 lóerős, egyszemélyes, állós típusúak voltak.

 

A jet-skik típusai:

- Ski: 1 személyes, állós, max. 1.100 cm³, 160 LE, végsebessége 100 km/h

- Runabout: 2-3 személyes, ülős, max. 2.200 cm³, 340 LE, végsebessége 135 km/h

 

A legfőbb jet-ski gyártók: Bombardier Sea-Doo, Yamaha, Kawasaki, Polaris, Honda és a Hydrospace.

 

Többen úgy vélekednek, hogy a jet-ski környezetszennyező jármű, ami nem igaz, mivel megfelel a legszigorúbb környezetvédelmi szabványoknak, üzemanyagrendszerük tökéletesen zárt, a vízbe nem jut káros anyag, az ólommentes benzinből és a vízben két nap alatt teljesen lebomló növényi olajból álló üzemanyag jóvoltából.

 

2002. évben megjelentek a XXI. század csúcstechnikáját képviselő négyütemű motorokkal ellátott 1600 cm³-es szervó kormányos csodagépek, amelyek teljes zárt hűtőrendszerükkel, alacsony zajkibocsátásukkal, minimális károsanyag-kibocsátási paramétereikkel tökéletes környezetbarát vízi járművek, s mára szinte teljesen kiszorították a hagyományos kétütemű motorokat. A jet-skiknek rendkívül kedvező hatásuk van a vízi élővilág biológiai egyensúlyára, mivel nagy mennyiségű levegőt fújnak a víz alá, így felpezsdítik a tavak és folyók oxigén tartalmát. Egy-egy jet-ski verseny után a horgászok kapása az átlagosnak többszöröse.

 

A Magyar Jet-Ski Szövetség:

 

A jet-ski egyike a legfiatalabb technikai sportoknak, első világbajnokságát 1982-ben az Egyesült Államokban rendezték meg. A hazai premierre 1991-ben került sor, még a Magyar Motorcsónak Szövetség Szakosztályaként. A vízi jármű széleskörű hódításával csaknem egy időben megjelent ennek szervezeti formája is Magyar Jet-Ski Szövetség néven. A szövetség 1992. óta egyesíti a versenyezni vágyókat és szervezi a nemzeti bajnokságokat. Mára a szövetség 22 klub több mint kétszáz igazolt versenyzőjét tömöríti. A két nemzetközi világszövetséghez (IJSBA, UIM) való csatlakozás, és azok szabályai átvétele után a hazai jet-ski sport mind színvonalban, szervezésben, mind technikailag nemzetközi színvonalúra nőtte ki magát.

 

A szövetség komoly szakmai munkájának és profi versenyigazgatóságának elismeréseként 1996-2007. között 10 alkalommal rendeztünk hazai EURÓPA BAJNOKI, EURÓPAI FORMULA 1, 2, 3 és Világbajnoki futamot, 1 alkalommal a Parlament előtti Duna szakaszon, 1 alkalommal a Margitsziget budai Duna-ágban, 1 alkalommal a Dunaharaszti UNIVERSUM Vízi sport Centrumban, 4 alkalommal a Budakalászi Omszk Tavon és 1 alkalommal a Tatai Öreg-tavon 2 EB és 1 VB futamot.

 

1992-től évente megrendezésre kerülő 5-8 országos bajnoki futamon szerzett pontok összegzésével minden év végén kategóriánkénti bajnokot avatunk. Ezek a versenyek nyíltak, ami annyit jelent, hogy a magyar versenyzők mellett indulhatnak külföldiek is, bárki, aki rendelkezik a szükséges licenccel. A Magyar Bajnokság minden futamán 8 pro – expert (Formula 1, Formula 2, Formula 3, Ski Stock, Ski Superstock, Runabout Limited, Runabout Superstock, Freestyle) mellett az utánpótlás nevelés céljából megrendezésre kerül hat kezdő (novice) kategória is (női-férfi, parajet-ski női-férfi időméréses szlalom, Runabout, Ski), melyekben minden típusú jet-skivel rajthoz lehet állni.

 

A versenysportban különböző versenykategóriák vannak, ilyen pl. a zárpályás verseny, mely egy olyan három futamos verseny, ahol max. 16 versenyző indulhat gumiköteles állórajttal, s a kb. 1 perces, 15-20 bójából álló pályán 10-15 kört kell megtenniük. A free-style kategóriában a versenyzőknek 2 perces versenyidő alatt attraktív gyakorlatokat kell bemutatniuk. A legnagyobb próbatétel a hosszú távú "OFF-SHORE" verseny, melyen mind a versenyzőknek, mind a versenyjárműveknek teljesítőképességük maximumát kell nyújtaniuk. A Formula-3 kategóriában a max. 1100 cm³-s  ski (állós) gépeknek 20 percet, a Formula-2 kategóriában a max. 2000 cm³-es limitált teljesítményű „limited” ülős gépeknek 30 percet, a Formula-1 kategóriában a max. 2000 cm³-es superstock kategóriájú ülős gépeknek 30 percet kell megtenniük a kockás zászló leintéséig.

 

Szövetségünk célja, hogy minden érdeklődőnek lehetőséget biztosítsunk rendezvényeinken a verseny hangulatának, szabályainak megismerésére, hogy betekintést nyerjenek hazai versenyeinkbe, megismerkedjenek nemzetközi szintű élversenyzőinkkel akár versenyzőként, akár nézőként. Nyitott depóinkban bárki testközelbe kerülhet a csodálatosan feltupírozott technikával.

 

A vízen való száguldás biztonságát egyrészt a szervezettség és a sokéves tapasztalat, a kötelezően előírt védőfelszerelések: bukósisak, mentőmellény, gerincvédő, lábvédő használata, másrészt a szigorúan alkalmazott szabályok, s ha szükséges büntetések biztosítják.

 

A Magyar Jet-Ski Szövetség, az országos bajnokság futamai mellett, 1997-ben megalapította a Jet-Ski Star Kupa elnevezésű média eseményt, azzal a céllal, hogy a hazai közélet neves személyiségeivel közösen egy könnyed, játékos hangulatú versennyel népszerűsítse a jet-ski sportágat. 2007-ben már tizenegyedik alkalommal került megrendezésre a Jet-Ski Star Kupa a Kiskunlacházai Lake Dragon tavon.

Szövetségünk 2007. évben első alkalommal hagyományt teremtve egy, a világon egyedülálló ötlettől vezérelve, az ötletgazdával közösen megrendezte az I. ParaJet-Ski Kupát a kerekesszékben és egyéb fogyatékkal élők jet-ski versenyét.

A Magyar Jet-Ski Szövetség vezető testülete az elnökség, melynek elnöke: Czeller Béla, alelnökei: Gerencsér Csaba és Vágott Sándor. 

A Szövetség sportdiplomáciai eredményességét igazolja, hogy 2004-ben az UIM Világszövetség AQUABIKE elnökségi taggá választotta 4 évre Czeller Bélát a Magyar Jet-Ski Szövetség elnökét, mely a magyar sportvezetés elismerését tanúsítja.



Szerző: szabadban

A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum