Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 26. péntek, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Lovaspolo
2006-04-25 08:35:39
Kategória: Lovak


 

Lovaglás

 

A lovassportnak, nemzetközi viszonylatban, a következő három ágát űzik: ugratás, háromnapos verseny (military) és idomítás (díjlovaglás). A lovasmérkőzések negyedik ága, a távlovaglás, egyelőre lekerült a nemzetközi versenyek műsoráról. Utoljára 1935-ben, Olaszországban rendeztek nemzetközi távlovaglást. Nálunk az utóbbi időben főleg tenyészkipróbálás céljából került sor ilyen versenyekre 100 km-es távon.

 

 

Ugratás

 

Olyan lovasmérkőzés, amelyet akadálypályám bonyolítanak le. Az ugratásnál a lovas ügyessége és a ló ugrásra való alkalmassága a döntő. A versenyző bizonyos hibákért, mint pl. akadály leütése, a ló részéről az engedelmesség megtagadása, a pálya megtételére kitűzött alapidő túllépése stb., hibapontokat kap.

 

A verseny menete

 

A rajtzászlók között való átlovaglás pillanatában megindítják az időmérőórát. A pályán összegyűjtött hibapontokat, vagyis az elkövetett hibákat a jegyzőkönyvben rögzítik. A célzászlók közti átlovaglás pillanatában leállítják az időmérőórát. Az a lovas a győztes, aki a pályát a legkevesebb hibaponttal lovagolta végig. Ha többen végeztek egyenlő számú hibaponttal, akkor a versenykiírásnak megfelelően:

- vagy a jobb idő dönti el az egyenlő hibapontosok között az elsőséget

- vagy az egyenlő hibapontosok között összevetéssel, meghatározott számú akadály újbóli ugratásával kell eldönteni, hogy ki a győztes.

 

Az ugratóversenyek értékelésének: másik módja az, amelynél nem hibapontokat, hanem büntető másodperceket adnak az elkövetett hibákért. Az ilyen verseny menete: a rajtzászlók közötti átlovaglás pillanatában megindítják az órát. A pályán elkövetett hibákért a szabálykönyvben levő táblázat alapján megállapított másodperceket a versenyjegyzőkönyvben feljegyzik. A célzászlók közötti áthaladás pillanatában megállítják az időmvrőórát. Értékelésnél az indulás és érkezés közötti tiszta időhöz hozzáadják a büntető másodpercek összegét. Az eredmény tehát egyenlő a tiszta idő és a büntető másodpercek összegével. Győztes az a lovas, aki a pályát a legrövidebb összetett idő alatt teljesítette.

  

Háromnapos versenyek (Military)

 

A háromnapos verseny három versenyágból áll, amelyet a versenyző három egymást követő napon, ugyanazon a lovon teljesít, mégpedig:

1. nap: idomítottsági vizsga

2. nap: terepverseny, amely négy útszakaszból áll: A-útszakasz: utakon és ösvényeken kijelölt pálya, amelyet ügetésben vagy rövid vágtában kell megtenni; B-útszakasz: akadályversenypálya (steeple), amelyet vágtában kell végiglovagolni; C-útszkasz: azonos az A-útszakasszal; D-útszakasz: cross terepen kijelölt pálya akadályokkal, amelyet vágtában kell végiglovagolni;

3. nap: ugróverseny.

 

A lovasoknak az egyes versenyágakban szerzett pontjait a helyezési sorrend megállapítása céljából össze kell adni. Valamelyik versenyágból történő kizárás az egész versenyből való kizárást vonja maga után. Ha a pontok összeadása után két vagy több versenyző azonos pontszámot ér el, a terep-akadálypályán elért jobb idő dönti el a helyezési sorrendet. Újabb pontegyenlőség esetén a gyorsasági akadályverseny jobb ideje dönt.

  

Idomítómérkőzések

 

Célja: bizonyságot tenni a ló helyes lovagoltatásáról, tökéletes engedelmességéről, izmainak és ízületeinek helyes áttornásztatottságáról, továbbá a lovas lovaglásban elért gyakorlottságának fokáról, lovának tökéletes ismeretéről, a lóra gyakorolt befolyásáról, a segítségek helyes alkalmazásáról, a lovas és lova közötti tökéletes összhangról. A lovasnak az idomítómérkőzésen egy kötelező feladatot kell a három vagy öttagú bíráló bizottság előtt lovagolnia. Ennek a feladatnak a részletei, a verseny fokozatától függően, könnyebb vagy nehezebb követelményűek. A Magyar Lovas Szövetség által kiadott hivatalos feladatok: ifjúsági, pótló, könnyű, közép A, közép B, közép C és nehéz osztályú díjlovaglás. A Nemzetközi Lovas Szövetség által kiadott hivatalos feladatok: a Szent György Díj, az intermediaire nemzetközi középosztály és a Grand Prix, az idomítás olimpiai nagydíja. A feladatot a lovas egy 20 X 60 m nagyságú négyszögben lovagolja elő. A négyszög meghatározott pontjait betűkkel jelölik meg. Az előlovagolt feladat egyes részleteit a feladat szövegében meghatározott betűnél kell kőtelezően végrehajtani. A részfeladatokat a bírák egymástól függetlenül, 0-tóI 10-ig terjedő pontokkal osztályozzák. A helyezési sorrend megállapítása úgy történik, hogy az összes bírák által adott pontokat összegezik. A legmagasabb pontszámot elért lovas lesz a győztes, a következő legmagasabb pontszámú a második és így tovább.

  

Felszerelések, létesítmények, pálya, fedett lovarda, akadályok leírása:

 

A versenyzők felszerelése

 

Fekete lovaglósapka, nemzetközi idomítómérkőzéseken cilinder, fekete zakó, fehér lovaglónadrág, fekete csizma, fehér kesztyű. Nemzetközi ugrómérkőzéseken: fekete zakó helyett piros.

  

Lófelszerelés

 

Ugrómérkőzéseken csikókantár, ugrónyereg. Idomítómérkőzéseken nagykantár és idomítónyereg.

  

Pálya

 

Ugrómérkőzéseken rugalmas, lehetőleg gyepes talajú, körülkerített terület. Nagysága akkora, hogy rajta 600-1000 m hosszúságú ugrópálya (parcours) felépíthető legyen. Elengedhetetlen követelmény, hogy legyen, rajta vizesárok és esetleg még egy-két beépített akadály. Közelében melegítőpálya álljon rendelkezésre. Az idomítómérkőzések pályája rugalmas, lehetőleg gyepes talajú, 20X6 m nagyságú, körülkerített négyszög, ellátva az előírásos betűjelzésekkel. Mellette melegítőpálya. A háromnapos versenyek ugró- és idomítóvizsgájának pályája azonos az előbb leírtakkal. Terepverseny megrendezésére változatos, erdőkkel, rétekkel tarkított, jó talajú terület alkalmas, nem túlságosan nagy emelkedőkkel. Lehetőleg sok természetes akadály legyen rajta: patak, szárazárok, vizesárok, tó, ledőlt fatörzsek, kerítések stb. A téli edzésmunkához és téli mérkőzések megrendezéséhez a mi éghajlati viszonyaink mellett elengedhetetlen a fedett lovarda. Alapterülete 30 X 70 m, vagy annál nagyobb legyen. Talaja: szilárd alapon sózott fűrészpor, amely rugalmas és pormentes. Legyen világos, jó nagy ablakokkal, és az esti munkához rendelkezzék jó világító berendezéssel. Az akadályok hasonlítsanak a valóságban előfordulókhoz. Legyenek változatosak, keltsenek szilárd benyomást, de azért dönthetőek legyenek. Korszerű követelmény, hogy sok legyen köztük a tömör, masszív akadály, mint pl. kőfalutánzat stb. Magasságuk és szélességük a versenyek követelményeitől függ. Olimpiai követelményű nemzetközi versenyek akadályanyaga tegye lehetővé 1,60 m magas, 2,20 m széles akadályok felépítését és egyes akadályai legyenek 2 m magasságig és azon felül emelhetők (Puissance). A vizesárok 4 m széles legyen, és ezt elugrató sövénnyel 5 m-ig lehessen szélesíteni.

 

 

 

A http://www.magyar.sport.hu/sport/jatekszabalyok alapján!

 

 


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum